Chceš umět hrát, ale zaboha se nemůžeš dokopat ke cvičení na saxofon? V tomhle článku s Tebou budu sdílet návod, jak konečně zvednout zadek, jít cvičit, a ještě k tomu si motivaci ke cvičení udržet!

Pokud jde o navrácení chuti ke cvičení, tak Tě můžu ujistit, že vim, o čem mluvim. Během studia na konzervatoři jsem se potýkala s řadou problémů – od hráčských, přes zdravotní až po ztrátu motivace a nechuť k hraní. Ano, i to se může stát. Co je ale nejdůležitější je to, že jsem se z toho vyhrabala a můžu se s Tebou podělit o to, jak se těmhle problémům vyhnout.

Protože ruku na srdce – kdo z nás muzikantů nikdy neřekl, že nemá čas na cvičení. A kdo z nás na to kdy neslyšel odpověď, že je to o prioritách a že kdybychom opravdu chtěli, tak cvičit budeme. Tohle je určitě pravda a sama jsem zastánkyní toho, že když nemáme v životě ujasněný to, čemu chceme svůj čas věnovat, tak se nikam nepohneme. Jak ale najít ztracenou motivaci nebo nějaký ten čas? O to se s Tebou chci dneska podělit.

Podíváme se spolu na 5 praktických TIPŮ, který Ti pomůžou zorganizovat a optimalizovat svůj čas tak, aby se dostalo i na cvičení na saxofon, eventuálně na jiný nástroj. Tak jdeme na to!

1. TIP: UDĚLEJ SI PLÁN

Zní to jako to největší klišé na světě, co? Ničeho se nelekej a čti dál. Myslím, že Ti nemusím vysvětlovat, že u jakýkoliv činnosti, ve které se chceš zlepšovat, je klíčem konzistence. Pravidelnost. Disciplína. U hraní na hudební nástroj to platí dvojnásob a u dechovýho skoro trojnásob. Pusa je sval, kterej se musí stejně jako ostatní svaly na těle posilovat. No a uznej, že pokud půjdeš jednou za tejden do posilky a tam se brutálně zboříš, tak to nebude dávat žádnej smysl. Maximálně pak další tři dny nebudeš moct dosednout na záchod.

Se saxofonem to teda tak hrozný není, ale funguje to podobně. Když si zahraješ jednou tejdně hodinu, tak Tě bude mega moc bolet pusa, nepůjde Ti to a logicky Tě to ani nebude bavit. Chápu, že je náročný skloubit dohromady školu, tréninky, práci, osobní život, podnikání, a ještě třeba cvičení na saxofon, ale jsem přesvědčená, že s trochou nadhledu to jde.

Takže vem papír a tužku, zamysli se a sepiš si všechny týdenní aktivity. Prostě si udělej týdenní rozvrh (ano, jako ve škole).

Věřím, že určitě najdeš aspoň ob den 20 minut, kdy se můžeš hraní věnovat. Zapiš si tam tuhle saxofonovou chvilku a zkus jet podle plánu. Nemá cenu hrát v 8 večer, když dorazíš po čtyřech z tréninku a nemáš náladu. Nicméně pokud bereš hraní jako relax, jako odpočinkovou terapii, tak proč ne! Ale nepřežeň to. Když si do rozvrhu ze začátku narveš saxofon šestkrát tejdně a nebudeš to zvládat, tak Ti garantuju, že Tě to akorát bude ještě víc s… nebavit.

Mimochodem úplně nejefektivnějšího cvičení na saxofon dosáhneš, když budeš hrát třeba třikrát denně. A nemyslím tím třikrát hodinu! Myslím tím třeba třikrát 10 minut. Pusa si bude zvykat postupně a čím pravidelněji to bude, tím se Ti bude hrát líp. A jestli Ti to pomůže, tak si můžeš třeba nastavit připomínky do telefonu.

A hlavně! Měj na paměti, že když jeden den nepojedeš podle plánu, svět se nezboří. Pokud makáš pravidelně, tak Ti nečekaná pauzička neublíží. Nemá cenu hrát jenom proto, že musíš. Myslím, že vždycky by to měla bejt hlavně zábava.

2. TIP: MĚJ SAXOFON NA OČÍCH

Tohle je strašně důležitá věc! Sejde z očí, sejde z mysli. Protože určitě dobře znáš ten „nechce se mi to vybalovat“ pocit. NE! Předběhni svoje líný myšlení, svůj plazí mozek, jak se říká a nech si nástroj složenej venku. Ideálně když dohraješ, tak nástroj vytři a zase si ho slož. Nech si ho na stojánku na saxofon nebo položenej na stole… Prosimtě jenom ne na posteli! Protože si na něj určitě někdo sedne. V horším případě Ty.

Plátek si dej určitě do obalu, aby byl na rovný podložce, protože jinak se Ti na hubičce zkroutí. Pokud teda nemáš plastovej. Ale i ten je fajn občas odmontovat a nepěstovat si mezi hubičkou a plátkem vlastní ekosystém.

PS: Tohle byl svýho času snad jedinej způsob, jak jsem se dokázala dokopat ke cvičení na saxofon.

3. TIP: NAJDI SVOU VNITŘNÍ MOTIVACI

Co to vlastně znamená? Najdi důvod, proč chceš hrát. Zastav se a zamysli se, co je (nebo kdysi bylo) tou hnací silou. Chceš jít studovat konzervatoř? Chceš umět improvizovat? Chceš jednou hrát v kapele? Představ si sebe v situaci, že to, po čem tak toužíš, už máš. Vybav si přesně ten pocit, kterej chceš při tomhle snu prožít. Úplně do detailu, představ si, co máš na sobě, jaký jsou tam světla, jak Ti ostatní tleskaj. Nasimuluj si všechny emoce, který od tý jedný konkrétní situace očekáváš.

Najdi ten důvod, ten sen, prociť ho a dělej všechno pro to, aby se splnil. A vždycky, když Ti něco nepůjde nebo budeš mít pocit, že „nemáš žádnou motivaci“, tak si na to vzpomeň, vybav si ty pocity a znovu si je prožij.

Vytvoř si třeba svou vision board. Co to je a jak to funguje? Vision board je nástěnka (klidně i virtuální třeba na Pinterestu), kde máš před sebou zvizualizovaný svoje sny. Na týhle vision board můžou bejt nejenom hmotný věcí, který chceš mít, ale i zážitky, který chceš prožít nebo vlastnosti, který chceš mít. Já tam mam nejenom červenej kabriolet a vysněnej dům na pláži, ale právě i fotky lidí, který maj určitý vlastnosti, který bych chtěla mít já. Vyber si nějakou mega cool fotku saxofonu nebo saxofonisty, saxofonistky a přidej si ji na tu svojí vision board. Dej si tam zkrátka cokoliv, co koresponduje s Tvými sny a co Tě ke cvičení na saxofon nakopne vždycky, když to uvidíš!

4. TIP: HRAJ TO, CO TĚ BAVÍ

To je při cvičení na saxofon asi jedna z nedůležitějších věcí vůbec, oukej? Protože kdo by měl chuť dělat dobrovolně něco, co ho nebaví? To moc nedává smysl. Je jasný, že aby se Ti hrálo dobře, tak budeš muset cvičit různý technický cvičení, ale když si nenajdeš nějakou písničku, kvůli který tyhle cvičení vlastně hraješ, tak je to aspoň za mě dost o ničem.

Chápu, že ne vždycky je úplně na výběr a některý věci se hrát prostě musí. ALE! Nikdo Tě nenutí cokoliv hrát podle striktně nalajnovanejch osnov. Teda pokud nechodíš k nějakýmu zapšklýmu pedantskýmu učiteli. Třeba moji online studenti a žáci (a ano, i ti z hudebky) mají vždycky možnost říct si, co chtějí hrát. A pak to nakombinujeme s tím, co je NE nutné, ale zdravé, co je super pro to, aby se jim obecně hrálo líp, a to oni samozřejmě moc dobře ví. Takže poslouchej, tvoř si nějakou představu o tom, co si chceš zahrát. Může to bejt fakt cokoliv.

5. TIP: OBKLOPUJ SE SAXOFONEM

Co to znamená? Dám Ti příklad: já osobně trávím nejvíc času na instagramu (kromě cvičení na saxofon samozřejmě!). A abych byla pořád v „saxofonovém módu“, tak sleduju spoustu profilů, který se jakýmkoliv způsobem týkají saxofonu. Sleduju konkrétní saxofonisty a saxofonistky, který mám ráda, ale i profily, které jenom postujou hezký fotky saxofonu nebo přesdílejí fotky a videa ostatních saxofonistů všech úrovní.

A to je pro mě asi nejvíc inspirující, protože na jedný straně vidím to, co třeba už umím, ale (a to především) vidim a slyšim to, co ještě neumim a chtěla bych to umět. Protože by bylo hodně arogantní a naivní myslet si, že umim všechno na světě a dál se nevzdělávat. Takže se neustále pohybuju v týhle saxofonový bublině, a to samý platí i pro ostatní sociální sítě – vždycky mám možnost sledovat to, co mě bude nejenom bavit, ale pomůže mi to soustředit se na moje cíle.

No a pokud Tě zajímá, co na svůj saxofonový Instagram přidávám já, tak mě tam najdeš pod jménem @saxolucie_ a já doufám, že se tam budeš nejen bavit nebo třeba inspirovat, ale hlavně, že se tam něco dozvíš.

Budu se na Tebe moc těšit!

Tvoje Luci