Obrovský množství klapek na saxofonu může vypadat pro někoho, kdo neví, jak fungujou jako španělská vesnice a může to bejt rozhodně jedna z věcí, který dokonce můžou od hraní úplně odradit. Saxofon totiž vypadá na první pohled děsně složitě. Pevně věřim, že Tě tenhle článek společně s videem nahoře přesvědčí o opaku, a že se díky němu rychle naučíš základní hmaty na saxofon!
Dneska se ode mě totiž dozvíš jak se co nejrychleji a nejefektivněji naučit co největší množství hmatů na saxofon, a to pomocí jednoho jedinýho pdfka. Zní to skoro neuvěřitelně, co? Tak čti dál!
Pokud jsi někdy hrál nebo hrála na zobcovou flétnu, tak Tě asi velice mile překvapí to, že polohy prstů jsou na saxofonu hodně podobný jako právě na týhletý zobcový flétně, na kterou hrajou už děti v mateřský školce a já jsem nebyla výjimkou. Aby Ti ale bylo všechno dokonale jasný, budeme si to samozřejmě ukazovat na saxofonu. A to jak na tom skutečnym, tak na nakreslenym, na půdorysu saxofonu.
Saxofonový hmatník aneb hmaty na saxofon na jednom místě!
Všechny nákresy a fotky, který ve videu nahoře uvidíš, jsou z mýho FREE Saxofonovýho hmatníku (prostě Tabulky hmatů na saxofon). Je to ale mnohem víc, než jenom obyčejná tabulka hmatů na saxofon. Můžeš si ho úplně ZADARMO stáhnout přímo tady a najdeš v něm všechny základní hmaty na saxofon.
Navíc Ti pomůže i s učením not, protože kromě fotek, nákresu saxofonovýho hmatníku a pojmenování jednotlivejch hmatů, tam najdeš i obrázky not, který tomu danýmu hmatu odpovídají. Nejlepší bude, když si Saxofonovej hmatník stáhneš a budeš hned vědět, o čem mluvim.
(A pssst! Najdeš v něm nejenom hmaty, který si dneska ukážeme spolu, ale i základní hmaty na saxofon s přefukovací oktávovou klapkou. A to prostě chceš!)
My se spolu dneska podíváme na ty úplně nejzákladnější a nejjednodušší tóny a hmaty na saxofon, aby Ti bylo jasný, jak s hmatníkem správně pracovat a potom už si podle dalších nákresů dokážeš odvodit i všechny ostatní hmaty.
Kam na saxofon umístit ruce
Začneme vůbec tím, kam na saxofon plácnout ruce. Levá ruka patří nahoru, pravá dolů. Levej palec patří na černej puntík a pravej palec si zahákneš za černej háček dole. Teda většinou jsou tyhle součástky černý, ale můžou bejt i zlatý nebo prostě kovový, to už záleží na konkrétním nástroji.
Základní hmaty na saxofon (levá ruka)
Začneme levou rukou a jedním prstem, ukazováčkem. Když zmáčkneš první čudlík, teda vlastně první perleťovou klapku a foukneš, tak by měl znít tón h1. Dej si jenom pozor, nemusí to bejt ta úplně první perleť, některý saxofony mají perleťovou klapku taky úplně tu horní. Ale správnou klapku, kterou máš zmáčknout poznáš podle toho, že je maličko prohloubená na bříško prstu, ostatně na fotce v hmatníku nebo ve videu to krásně uvidíš.
K ukazováčku přidáš prostředníček a máš hned hmat pro tón a1. Jdeme vlastně směrem dolů po stupnici C dur. Možná se divíš, proč jsme teda nezačali třeba tónem c1, ale je to proto, že těch prstíků je tam fakt hodně a bude přehlednější začít takhle odshora a postupně se k němu propracovat.
Přidej další prst, prsteníček, a máme hmat pro tón g1.
Teď už máme levou ruku komplet, ještě nám zbejvá použít malíček, ale ten ovládá zbylý klapky a ty se nám do C dur úplně nehodí, takže ho dneska potřebovat nebudeme.
Základní hmaty na saxofon (pravá ruka)
Jdeme teda na pravou ruku a budeme postupovat hodně podobně jako u levý. Přidáme ukazováček a máme hmat pro tón f1.
Asi už tušíš, co bude následovat dál. Prostředníček plácneš na prostřední perleť a měl by Ti znít tón e1.
Prsteníčkem zmáčkneš poslední perleťovou klapku dole a zahraješ si tón d1.
Teď budeme potřebovat pravej malíček, jenom pozor, kam ho dáváš, tady dole jsou dvě klapky. Pro tón c1 chceme zmáčknout tu spodní.
No a aby byla naše C dur kompletní, tak se vrátíme ještě nahoru a naučíme se tón c2. Ten je úplně jednoduchej, držíš jenom levej prostředníček.
Už znáš základní hmaty na saxofon. Co teď s tím?
Perfektní. Teď si tu C dur zahrajeme celou a začneme horním céčkem (c2), který jsme se naučili naposled, protože to pro nás bude snazší než začínat odspodu. Půjdeme teda c2 – h1 – a1 – g1 – f1 – e1 – d1 – c1. Doporučuju si to zahrát vázaně, v legatu, to znamená, že budeš jenom foukat, přidávat prsty a nebudeš do toho zatim motat jazyk.
Potom to můžeš zkusit samozřejmě i směrem nahoru od c1 do c2.
To, že umíš mačkat klapky takhle za sebou je určitě fajn, ale je hodně důležitý mít konkrétní hmaty na saxofon spojený s konkrétní notou. Nehrát si jenom tak něco, ale vědět aspoň trochu, co hraju.
Kde najdeš VŠECHNY HMATY na saxofon?
K efektivnímu procvičování Ti pomůžou kartičky, který najdeš ve FULL placený verzi tohohle Saxofonovýho hmatníku, kterej najdeš v mým e-shopu na webu mazejcvicit.cz. Kromě toho jsou tam úplně všechny hmaty na saxofon, takže jestli už máš tyhle základní krůčky za sebou a chceš mít všechny informace ohledně hmatů pohromadě na jednom místě, je to pro Tebe ta pravá volba.
Navíc do tohohle nabušenýho hmatníku jsem Ti přibalila několik obecných hráčských tipů, který se běžně dozvíš jenom na soukromý lekci saxofonu od svýho učitele. Najdeš tam i spešl notovej papír, kam si můžeš zkoušet psát svoje vlastní kuličky a zase si tak procvičovat noty. Ale to už je jenom taková třešinka na dortu.
Doufám, že se Ti dnešní video s článkem líbilo, ale hlavně, že Ti pomohlo!
Dej mi určitě vědět dolů pod video do komentářů co dalšího chceš o saxofonu a o hraní na saxofon vědět, moc mě to zajímá, pomůže mi to najít další témata, který pro Tebe zpracuju.
Díky, že tu jsi se mnou až do konce, uvidíme/počteme se spolu v příštím videu/článku, měj se krásně a ať to hraje!
Tvoje Luci